ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Zaburzenia wzwodu, wytrysk przedwczesny i inne zaburzenia życia płciowego u mężczyzn

Zaburzenia wzwodu, wytrysk przedwczesny i inne zaburzenia życia płciowego u mężczyzn

Zaburzenia życia seksualnego u mężczyzn są coraz częstsze i uznawane za choroby cywilizacyjne. Mogą one obejmować różne problemy, takie jak zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, zmniejszone libido i inne. Oto kilka najczęstszych zaburzeń życia seksualnego u mężczyzn i ich możliwe przyczyny:

  1. Najczęstszym problemem z któym zwracają się mężczyźni do lekarza urologa są zaburzenia erekcji. Przyczyny zaburzeń erekcji mogą obejmować zarówno czynniki psychologiczne (stres, depresja, lęk), problemy naczyniowe (choroby serca, miażdżyca), cukrzycę, choroby neurologiczne, jak i obniżone poziomy testosteronu itp. Najważniejszą sprawą jest jaj naszybsze ustalenie źródła problemu. W zależności od przyczyn, leczenie może obejmować leki doustne (na przykład inhibitory fosfodiesterazy typu 5), terapię psychoseksualną, zalecenie zmiany stylu życia lub w skrajnych przypadkach interwencję chirurgiczną.
  2. Kolejnym częstym problemem mężczyzn jest przedwczesny wytrysk. Przyczyny częśto nie są łatwe do ustalenia. Najczęście są to czynniki psychologiczne, problemy z niskim poziomem serotoniny, nadwrażliwość penisa, ale źródłem problemu mogą być również czynniki genetyczne. Leczenie przedwczesnego wytrysku powinno być nakierowane na źródło problemu. W zaleźności od diagnozy stosuje się w takich przypadkach terapię behawioralną, terapie psychoseksualne, techniki odroczenia ejakulacji, farmakoterapię (leki, np. inhibitory selektywne zwrotnego wychwytu serotoniny).
  3. Problemem życia seksualnego jest także zmniejszone libido, czyli brak chęci współżycia seksualnego. Przyczyn problemu może być wiele. Jednymi z najczęstrzych mogą być: czynniki hormonalne (niski poziom testosteronu), problemy zdrowotne (cukrzyca, otyłość, choroby serca), stres, depresja, nadużywanie substancji psychoaktywnych, nadużywanie alkoholu, a także nadużywanie szczególnych leków. Leczenie zmniejszonego libido zależy zawsze od właściwie zdiagnozowanych przyczyn problemu. Dla przykładu w przypadku problemów hormonalnych można zastosować terapię zastępczą testosteronem. W przypadku innych przyczyn konieczne może być leczenie problemów zdrowotnych, które doprowadziły do obniżenia libido. W przypadku gdy problem leży w psychice mężczyzny należy pacjenta skierować na terapię psychologiczną.
  4. Inne diagnozowane zaburzenia seksualne to np. dysfunkcja ejakulacyjna, zaburzenia orgazmu, ból podczas stosunku czy też problemy z identnością płciową. W każdym z tych problemów leczenie zależy od indywidualnych objawów pacjenta oraz właściwgo zdiagnozowania przyczyn danego zaburzenia.

W przypadku doświadczania jakichkolwiek problemów z życiem seksualnym, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który może pomóc zidentyfikować przyczyny i zaproponować odpowiednie leczenie. Czasami jest to również problem, który można rozwiązać poprzez terapię seksualną lub psychoterapię. W każdym przypadku szczególnie ważna jest otwarta rozmowa z partnerem i skierowanie się po pomoc do profesjonalisty – lekarza urologa lub psychologa.

Related Tags